- Kezdőlap
- /
- Szolgáltatásaink
- /
- Közpolitikaelemzés
Közpolitika elnevezés alatt azokat a kormányzati szakpolitikákat értjük, amelyek az adott társadalmi problémákhoz kapcsolódó célokat és megvalósítási eszközöket foglalják magukban. Közpolitika-elemzés kapcsán beszélhetünk előzetes (ex ante) és utólagos (ex post) elemzésről. Az utóbbi a közpolitikai ciklus végén megjelenő tevékenység, amely a már megvalósított közpolitikai programokat és azok társadalmi hatását elemzi. Az elemzés eredménye visszacsatolásra kerül a tervezésbe.
A hagyományos eljárásmódokat mellőzve a viselkedésértés (BI) újszerű megközelítéssel teszi hatékonyabbá az állami működést. A módszertan a viselkedési közgazdaságtan eredményeit alkalmazza a közpolitikában, ami az elmúlt években több országban is egyre nagyobb teret nyert a szakpolitikák kialakításának hatékony eszközeként. A viselkedésértési tanácsadás célja támogatás nyújtása közszektor szervezeteknek ügyfeleik hatékonyabb kezelésére.
A beválásvizsgálat magában foglalja a fejlesztések folyamatos nyomon követését, a megvalósítás szakaszában történő monitorozását, valamint az ex post értékelést, a programok utólagos hatáselemzését. A monitoring célja a projektek megvalósításának mederben tartása, az eredménytermékek, határidők, költségkeretek betartásának nyomon követése. Az utólagos hatásvizsgálat pedig arra a kérdésre keresi a választ, hogy a program elérte-e a célját, kiváltotta-e a kívánt hatásokat.